• RSS
  • Wersja tekstowa
04.03.2021

Szkolenie dla Zakładów Usług Leśnych

W dniu 17 lutego inspektor pracy Janusz Rojek przeprowadził  szkolenie online w ramach programu "Zdobądź Dyplom PIP dla Zakładów Usług Leśnych realizujących prace na terenie Nadleśnictwa Łosie RDLP Kraków".

W szkoleniu wzięli udział Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie wraz z zastępcą, służba bhp pełniąca obowiązki w Nadleśnictwie  oraz pracodawcy Zakładów Usług Leśnych realizujących prace na terenie Nadleśnictwa Łosie RDLP Kraków. W pierwszej części szkolenia zapoznano uczestników z założeniami programu i "Listą kontrolną z komentarzem" oraz omówiono i przećwiczono sposób jej uzupełniania. 
W drugiej części omówiono najważniejsze zagadnienia związane z bezpiecznym wykonywaniem prac w zakresie pozyskania drewna. Uczestnikom szkolenia  zwrócono uwagę na posiadanie przez pracowników odpowiednich kwalifikacji do prac związanych z obsługą pilarek spalinowych, maszyn wielooperacyjnych i urządzeń transportowych oraz wyposażenie pracowników w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
W dalszej części omówiono zagadnienia związane z koordynacją prac na powierzchniach leśnych, współpracą w przypadku wykonywania prac w tym samym miejscu przez pracowników należących do różnych pracodawców oraz rolę służby leśnej w tym zakresie.
Inspektor przedstawił uczestnikom szkolenia analizę własnych spostrzeżeń z kontroli przeprowadzonych na terenie Małopolski w ramach tematu  "Bezpieczeństwo w leśnictwie". Przeanalizowano również przyczyny i okoliczności wypadków, które wydarzyły się podczas prac przy pozyskiwaniu drewna - pokazując, jak często z pozoru błahe naruszenia zasad bezpieczeństwa mogą w konsekwencji doprowadzić do tragedii.

Szkolenie zakończyła krótka dyskusja na tematy poruszone przez właścicieli ZUL i Służbę Leśną. Materiały edukacyjno-szkoleniowe przekazano uczestnikom szkolenia pocztą.


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

Zgłoś wypadki