• RSS
  • Wersja tekstowa
14.12.2020 Artykuł archiwalny

Pożegnanie byłego Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie Józefa Ślęzaka

W dniu 9.12.2020 r. na Cmentarzu Prądnik Biały w Krakowie pożegnaliśmy Józefa Ślęzaka -  wieloletniego i  zasłużonego pracownika Państwowej Inspekcji Pracy, który przez 14 lat kierował pracą krakowskiego Okręgu.

Urodził się w Mysłowicach w rodzinie górniczej, jednak nie kontynuował tradycji rodzinnej. Ukończył studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie, a następnie podjął zatrudnienie zgodnie z kierunkiem studiów. W 1975 r. został starszym inspektorem pracy w ówczesnym Okręgowym Zespole do spraw Inspekcji Pracy w Krakowie, pełniąc funkcje zastępcy szefa Okręgu.

W latach 1981-1995 pełnił funkcję Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie. W trakcie pełnienia swojej funkcji przewodniczył wielu zespołom roboczym, brał udział w kongresach, seminariach i sympozjach w kraju i za granicą. Był autorem wielu publikacji w czasopismach fachowych, opracowań, poradników dla związków zawodowych, pracodawców i inspektorów pracy.

W latach 1995-1999 pełnił funkcje doradcy Głównego Inspektora Pracy, sprawując równocześnie funkcję sekretarza Komisji do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym.

Następnie pracował na samodzielnym stanowisku do spraw odwołań od decyzji OIP, jako główny specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie. 30 kwietnia 2001 r. zakończył pracę w Państwowej Inspekcji Pracy i  przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Długoletnia, fachowa praca inspektora pracy Józefa Ślęzaka była wysoko oceniana przez kolejnych Głównych Inspektorów Pracy, co pokazały przyznane mu nagrody specjalne i wyróżnienia. Otrzymał również odznaczenia państwowe nadane przez organizacje społeczne i zakładowe.

Prywatnie inspektor pracy Józef Ślęzak był pasjonatem ochrony pracy, miłośnik sportu i muzyki. Osoby ze środowiska wspominają jego koncerty gitarowe, a zwłaszcza interpretacje ballad Bułata Okudżawy.

Józef Ślęzak poprzez długoletnią pracę i kreatywność wniósł duży wkład w merytoryczny rozwój pracy inspektorskiej. Dzieląc się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami inspektorskiego fachu ukształtował kolejne pokolenia pracowników Inspekcji Pracy.

W napisanych przez siebie na 70-lecie PIP  "Wspomnieniach Inspektora Pracy" Józef Ślęzak pisał:

" (…) Wiktor Hugo konstatował w "Nędznikach": "Każde społeczeństwo nieodwołalnie odpycha od siebie dwie grupy ludzi, tych którzy je napastują i tych którzy je strzegą". Pragnąłbym mieć tedy mimo to nadzieję, że nasza straż pełniona w służbie społeczeństwa (…) będzie doceniona. Stoimy wszak przed najtrudniejszym wyzwaniem, w czasach "pomieszania dobrego i złego", gdy nadzieja jest jak powietrze i światło.


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Zgłoś wypadki