• RSS
  • Wersja tekstowa
08.11.2019 Artykuł archiwalny

S7 pod szczególnym nadzorem Inspekcji Pracy - spotkanie robocze

Budowa S7 od Lubnia do Rabki Zdroju rozpoczęła się trzy lata temu. Zakończenie całego odcinka z Lubnia do Rabki Zdroju, liczące prawie 17 km zaplanowano na 2021 rok. Państwowa Inspekcja Pracy OIP w Krakowie objęła budowę szczególnym nadzorem. 25 października br. odbyło się spotkanie robocze organów nadzorujących inwestycję z jej generalnym wykonawcą firmą Astaldi na drugim etapie inwestycji – odcinku Naprawa – Skomielna Biała.

Budowa S7 od Lubnia do Rabki Zdroju rozpoczęła się w 2016 roku. Trasę o długości około 16,7 km, podzielono na trzy odcinki realizacyjne. Koszt prowadzonych tutaj prac wyniesie ponad 2 miliardy 105 milionów złotych. Zakończenie całego odcinka z Lubnia do Rabki Zdroju planowane jest na 2021 rok. Generalnym wykonawcą jest włoska firma ASTALDI S.p.A.

20191025111142
 

W zorganizowanym 25 października 2019 r. spotkaniu roboczym uczestniczyli przedstawiciele organów kontrolnych nadzorujących budowę: Jakub Chojnicki, Dyrektor Departamentu ds. Nadzoru Głównego Inspektoratu Pracy; Mariusz Pyrcz, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie; Andrzej Macałka Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego; Tomasz Jawień, Zastępca Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie -  a ze strony inwestora Tomasz Pałasiński,  Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Spotkanie zorganizowano na terenie drugiego etapu inwestycji czyli odcinku Naprawa – Skomielna Biała. Obejmuje on budowę obiektu mostowego oraz tunelu o dwóch nitkach. Zaledwie dwa dni wcześniej, bo 23 października odbyło się tutaj  historyczne połączenia jednego z dwóch budowanych na trasie tuneli. Drążenie prawego rozpoczęto 6 marca 2017 roku w Naprawie. Lewa nitka tunelu jest obecnie zrealizowana w około 62 procentach. Docelowo każdym tunelem pojazdy będą mogły się poruszać w jednym kierunku, a każdy z nich będzie miał około 2 km długości. Należy zaznaczyć, że budowany tunel to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce.

Z uwagi na miejscowe warunki geologiczne tunel drążony jest metodą górniczą - A.DE.CO.-RS (analizy deformacji kontrolowanych w skałach i gruntach). To wpłynęło na konieczność równoczesnego dostosowania prowadzonych prac do wymogów przepisów budowlanych i górniczych. Zadecydowało również o ścisłej współpracy organów kontrolno-nadzorczych przy prowadzonym nadzorze nad inwestycją.  

spotkanie S7

Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie objęła budowę szczególnym nadzorem, prowadząc działania zarówno kontrolne, jak i prewencyjne. W zakresie bezpieczeństwa budowlanego nadzór sprawowany jest przez starszego inspektora pracy głównego specjalistę Wiesławę Saromę, a w zakresie bezpieczeństwa górniczego – nadinspektora pracy Stanisława Staszewskiego.

Uczestnikami spotkania byli również projektanci oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z Myślenic, Nowego Targu i Suchej Beskidzkiej, a także Zarząd i Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

20191025122515
 

Uczestnicy spotkania oraz służba BHP generalnego wykonawcy podsumowali przeprowadzone działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracy na budowie trasy. W części dyskusyjnej skupiono się na problematyce bezpieczeństwa podczas realizacji kolejnych etapów inwestycji, w tym dalszej współpracy organów kontrolnych, inwestora i generalnego wykonawcy .

W ramach spotkania zorganizowany został również pokaz ćwiczeń ewakuacji (otwarty dla mediów) poszkodowanych z czterech sytuacji zagrożenia: z kabiny żurawia wieżowego, z masztu, tj. miejsca dojścia do kabiny, poszkodowanego pracującego w dostępie linowym oraz z płyty budowanego wiaduktu. Ewakuację przeprowadzali ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR.

Na zakończenie przedstawiciele Inspekcji Pracy zapoznali się z technologią budowy tunelu wizytując budowę. Należy podkreślić, realizacja budowy do chwili obecnej przebiegała bez wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, co jest bez wątpienia efektem ścisłej współpracy organów  kontrolnych, generalnego wykonawcy i inwestora.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Zgłoś wypadki