27.05.2019 Artykuł archiwalny

Jubileuszowa narada krakowskiego Okręgu

24 maja Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie zorganizował uroczystą naradę Okręgu, połączoną z wręczeniem pamiątkowych medali za staż pracy. W naradzie wzięli udział główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, wicedyrektor Departamentu Kadr i Szkoleń GIP Iwona Hadacz i Józef Bajdel okręgowy inspektor pracy w Krakowie wraz ze swoimi zastępcami Anną Szczapą i Mariuszem Pyrczem

Inspiracją do organizacji uroczystego spotkania Okręgu był przypadający w tym roku jubileusz stulecia Państwowej Inspekcji Pracy. Narada była okazją do powrotu do historii krakowskiego okręgu, wspomnień pracowników oraz  podziękowań za pracę wszystkich, którzy tworzą współczesną historię Inspekcji Pracy.
IMG3555

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. odprawiona w Kolegiacie Św. Anny w Krakowie w intencji obecnych, emerytowanych i zmarłych pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

IMG3550

Mszę celebrował Ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, proboszcz Parafii św. Anny.

IMG3563
Następnie wszyscy pracownicy Okręgu spotkali się na jubileuszowej naradzie w Folwarku Zalesie, w Grajowie pod Krakowem. W spotkaniu wzięli udział główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, wicedyrektor Departamentu Kadr i Szkoleń GIP Iwona Hadacz, okręgowy inspektor pracy w Krakowie Józef Bajdel, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych Anna Szczapa, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru Mariusz Pyrcz oraz kierownicy oddziałów Okręgu w Nowym Sączu - nadinspektor Beata Ziółko i w Tarnowie - nadinspektor Benedykt Zygadło.

IMG3593
Zwracając się do małopolskich pracowników inspekcji główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podkreślił, że Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie jest przykładem wypracowania dobrych relacji z terytorialnymi organami, instytucjami i partnerami społecznymi, co umożliwia efektywne współdziałanie na rzecz ochrony pracy w regionie. Gratulował pracownikom wyróżnionym za staż pracy i podziękował wszystkim pracownikom Okręgu za ich zaangażowanie w pełnienie codziennych obowiązków. Podkreślił również, że obecnie działaniem priorytetowym dla niego – jako głównego inspektora pracy – jest dalsze wzmocnienie i zwiększenie skuteczności Państwowej Inspekcji Pracy w każdym wymiarze jej funkcjonowania.

IMG3596
 

Józef Bajdel okręgowy inspektor pracy w Krakowie jako gospodarz spotkania  -  wracając do historii PIP przypomniał ludzi i wydarzenia, które złożyły się na bogatą historię krakowskiego Okręgu. Podkreślił, że w oparciu o pracę i doświadczenie poprzedników dziś powstaje najnowsza historia Inspekcji. Jako okręgowy inspektor pracy wrócił do dokonań swoich poprzedników Józefa Ślęzaka (okręgowy inspektor pracy w Krakowie w latach 1981-95) i Tadeusza Fica (okręgowy inspektor pracy w Krakowie w latach 1995-2016), którzy wraz ze swoimi zastępcami kierowali okręgiem w ważnych dla historii Inspekcji momentach.

IMG3608

W swoim wystąpieniu Józef Bajdel wrócił również do swoich niezapomnianych wspomnień, z okresu, kiedy pracował jako inspektor pracy. Barwnie opisał kilka przykładów z prowadzonych przez siebie kontroli, kiedy musiał radzić sobie z zaskakującym zwrotem biegu wydarzeń, rozbawiając przy tym zebranych gości.
Podziękował swoim mentorom, którzy odkrywali przed nim tajniki warsztatu inspektora, kiedy stanął w murach oddziału  Inspekcji Pracy  w Nowym Sączu 1 września 1991 r.  Podkreślił, że praca w tym zawodzie nauczyła go przede wszystkim cierpliwości, sumienności, odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz  dobrej organizacji pracy.

- Te umiejętności staram się wykorzystać teraz, kiedy od 2016 roku  kieruję krakowskim Inspektoratem – mówił Józef Bajdel podczas narady -  Ten czas dał mi szeroką perspektywę ogromu i różnorodności spraw,  jakie codziennie toczą się w naszych murach. Ten urząd to naczynia połączone – każdy element w nim jest tak samo ważny – wszyscy pracujemy na wyniki pracy i wizerunek tego urzędu. Dlatego efekt finalny jest oparty na  współpracy, uczciwości i zaangażowaniu całego zespołu. 
Na koniec podziękował wszystkim pracownikom za ich pracę i zaangażowanie, z jakim do niej podchodzą oraz życzył zawodowej satysfakcji z wykonywanych obowiązków.  Dodał, że z optymizmem patrzy na nowe stulecie Państwowej Inspekcji Pracy i zadania przed nią stojące.

Swoimi doświadczeniami z pracy w zawodzie inspektora pracy oraz kierowania oddziałami, podzielili się podczas narady również inni inspektorzy: starszy inspektor pracy – główny specjalista Janina Bielska, nadinspektor Beata Ziółko i  nadinspektor Benedykt Zygadło

Inspektor Janina Bielska wychowała już kilka pokoleń inspektorów pracy, zarażając pasją do tego zawodu i odwagą do podejmowania trudnych zadań. Podkreśliła, że swoją pracę od zawsze wykonywała z radością i poczuciem dobrze wypełnionego zadania. Zawsze lubiła nowe wyzwania, trudne zadania, którym trzeba poświęcić czas i uwagę. Podkreśliła, że to co powinno się pielęgnować w tym zawodzie, to umiejętność współpracy, pracy zespołowej,  dyskusji wokół zawodowych problemów, ponieważ to zwiększa skuteczność inspektorskich działań.


IMG3613

Kierownik oddziału w Nowym Sączu Beata Ziółko przypomniała historię powstania Inspekcji w Nowym Sączu, kiedy pierwszym inspektorem pracy był nip Franciszek Kocańda, a do niego dołączyli kolejni pracownicy. Opowiedziała o stopniowym rozwoju oddziału, aż do stanu obecnego i nowej siedziby przy ul. Pijarskiej. Podziękowała imiennie za długoletnią udaną współpracę i osobiste zaangażowanie wszystkim swoim współpracownikom, podkreślając, że każdy z nich świetnie realizuje swoje  zadania i ciągle pracuje na efekty pracy całego oddziału.

IMG3622

Historię powstania oddziału tarnowskiego przybliżył kierownik oddziału w Tarnowie Benedykt Zygadło. Wrócił także do swoich wspomnień jako inspektora pracy. Podziękował swoim nauczycielom i kolegom za przekazaną wiedzę i wypracowaną postawę jako inspektora pracy. Podkreśli, że bycie inspektorem pracy, to dla niego więcej niż zawód – to misja, którą stara się wspólnie ze swoim zespołem jak najlepiej realizować. Podkreślił, że zespół tarnowski jest bardzo zgranym zespołem, co niezwykle ceni, bo zgrany zespół świetnie ze sobą na co dzień współpracuje. Na koniec wyraził nadzieję, że kolejne stulecie Inspekcji Pracy przyniesie rozwój krakowskiego okręgu i tarnowskiego oddziału.

IMG3627

Inspekcyjne wspomnienia zakończyła prezentacja "Czas jak rzeka" wracająca do historii, wydarzeń i osób pracujących w krakowskim Okręgu od okresu międzywojennego aż po czasy współczesne.

Następnie główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek wraz z okręgowym inspektorem pracy Józefem Bajdlem wręczyli  pracownikom listy gratulacyjne i medale  za staż pracy.  Wyróżnionych zostało 59 pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, którzy przepracowali w murach Inspekcji 20 lat i więcej. 

IMG3657


IMG3638


IMG3650


IMG3642


IMG3668


IMG3639


IMG3754

Spotkanie zakończyły życzenia dla wszystkich pracowników od głównego inspektora pracy, kilka słów o planach na przyszłość Inspekcji Pracy oraz pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystego spotkania.GIP Przejdź do GIP
Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Zgłoś wypadki


 • banner172133
 • banner179877
 • banner223461
 • banner49845
 • banner154051
 • banner222490
 • banner219658
 • banner201676
 • banner177925
 • banner205693
 • banner205694
 • banner222491
 • banner190818
 • banner187435
 • banner123387
 • banner199909