
Latem, podczas wysokich temperatur pracodawcy muszą pamiętać, aby w szczególny sposób zadbać o pracowników.
Przypominamy, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28⁰ C, a na otwartej przestrzeni 25⁰ C. Napoje powinny być udostępnione bezpłatnie, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.
Ponadto każda osoba, wykonująca prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, powinna mieć również zapewniony dostęp do co najmniej 90 l wody dziennie w celach higieniczno-sanitarnych. Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość schronienia przed słońcem i regeneracji sił w miejscu zacienionym i zadaszonym.
Należy pamiętać o zabezpieczeniu pomieszczeń biurowych przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez montaż rolet lub żaluzji, a także o używaniu i utrzymywaniu w pomieszczeniach pracy w stałej sprawności i czystości urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.
Pracodawcy szczególną ochroną powinni objąć kobiety w ciąży (nie powinny być zatrudniane w mikroklimacie gorącym) oraz młodocianych, których nie należy zatrudniać w pomieszczeniach, gdzie temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza 65%.
Utrzymujące się wysokie temperatury powodują obniżenie koncentracji i zdolności psychofizycznej pracowników, powodując wzrost zagrożenia wypadkowego. Gdy pogoda pogarsza warunki pracy, pracodawca musi wdrożyć działania zaradcze - może to być dodatkowa przerwa, zmiana organizacji czasu pracy czy wcześniejsze zakończenie dnia pracy. O wprowadzeniu tych rozwiązań decyduje wyłącznie pracodawca, a korzystanie z nich nie powinno wpływać na wynagrodzenie zatrudnionego.
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem „Praca w wysokich i niskich temperaturach”: