Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 21 stycznia 2024
1:13 minut
posiedzenie-w-luksemburgu-przedstawicieli-krajo-unii-europejskiej

Kampania kontrolno-prewencyjna Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC), dotycząca wypadków przy pracy, została oficjalnie zainaugurowana spotkaniem: „Wyszkol szkoleniowca”, które odbyło się w Luksemburgu 16 i 17 stycznia 2024 r. – w spotkaniu aktywnie uczestniczył starszy inspektor pracy - specjalista Bogdan Solawa z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, reprezentujący Państwowej Inspekcji Pracy w Grupie Roboczej AAW SLIC, która przygotowała i koordynuje kampanię.

W spotkaniu wzięło udział blisko 60 osób oddelegowanych przez Inspektoraty Pracy z wszystkich krajów Unii Europejskiej. Zadaniem Grupy Roboczej było przygotowanie jego uczestników do roli tzw. krajowych koordynatorów kampanii -  każde państwo członkowskie UE ustaliło liczbę kontroli, które zamierza przeprowadzić w trzech wytypowanych obszarach: kontrole mają dotyczyć pracodawców prowadzących działalność w zakresie budownictwa, transportu oraz rolnictwa lub leśnictwa. Rolą koordynatorów krajowych kampanii między innymi, jest przekazanie uzyskanych w czasie szkolenia informacji inspektorom pracy, którzy będą prowadzić czynności kontrolne.  

W pierwszym dniu spotkania przedstawiciel PIP omówił dwa rodzaje wydarzeń powodujących wypadki przy pracy charakterystyczne dla sektorów gospodarki, w których prowadzone będą kontrole: upadki z wysokości i wypadki z udziałem wózków widłowych, w drugim koordynował dyskusję w jednej z czterech podgrup, w których uczestniczy spotkania rozmawiali na tematy związane z realizacją przez Inspekcje Pracy w ich krajach, zadań w zakresie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu