Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 20 listopada 2024
2:30 minut

W dniach 15–16 listopada 2024 roku w Krakowie odbył się I Małopolski Kongres Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia. Wydarzenie, zorganizowane pod hasłem „Współczesna służba BHP i jej wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracujących”, zgromadziło szerokie grono ekspertów, naukowców, przedstawicieli urzędów, przedsiębiorstw i organizacji zaangażowanych w kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Organizatorem Kongresu były Krakowski i Tarnowski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytut Nauk Technicznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli m.in. Prezes Krakowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Paweł Kania, Prezes Tarnowskiego Oddziału Sławomir Ptak, Prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH dr hab. inż. Zbigniew Burtan, prof. AGH oraz Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych Uniwersytetu KEN prof. dr hab. Henryk Noga.

Otwierając wydarzenie, odczytano listy przesłane przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk oraz Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego. W imieniu Głównego Inspektora list przedstawiła Magdalena Popowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy.

W trakcie Kongresu głos zabrał p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie Robert Pasikowski, który podkreślił rolę inspektorów pracy w nadzorze i wspieraniu pracodawców w zakresie BHP.

„Jako inspektorzy pracy mamy do odegrania istotną rolę w nadzorze i kontroli przestrzegania przepisów BHP. Nasze działania obejmują nie tylko przeprowadzanie inspekcji, ale także wsparcie pracodawców w tworzeniu i wdrażaniu skutecznych procedur BHP. Warto podkreślić, że nasze podejście opiera się na współpracy, a nie tylko na egzekwowaniu przepisów” – mówił Inspektor Pasikowski.

Ważnym punktem programu była także prezentacja dr Leszka Rymarowicza, Członka Rady Ochrony Pracy, który przybliżył historię życia i działalności Arnulfa Nawratila – inspektora przemysłowego Galicji. Arnulf Nawratil zasłużył się jako jeden z pierwszych działaczy na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, podejmując interwencje m.in. w przemyśle tartacznym, gorzelniczym i naftowym. Jego działania, realizowane jeszcze w XIX wieku, stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń specjalistów w tej dziedzinie.

Program Kongresu zawierał interesujące wykłady oraz dyskusje panelowe. Poruszono m.in. tematykę roli sygnalistów w świetle Ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r., a także wpływu działań służby BHP na zdrowie pracowników poprzez profilaktyczne badania medyczne i pomiary środowiska pracy.

Wydarzenie stało się wyjątkową okazją do integracji środowiska zawodowego służby BHP oraz wymiany doświadczeń i inspiracji do działań na rzecz poprawy warunków pracy i zdrowia pracowników. Zapowiedź kolejnych edycji Kongresu została entuzjastycznie przyjęta przez uczestników, co podkreśla znaczenie tego rodzaju inicjatyw.

 

Źródło fotografii: https://kongres-krakow.ospsbhp.pl oraz OIP w Krakowie

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu