
22 maja br. w Krakowie odbyła się konferencja „Przeciw mobbingowi – jak tworzyć przyjazne środowisko pracy”, której organizatorem był Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie wraz Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
Konferencja była jednym z wydarzeń w całym cyklu tegorocznych spotkań, zaplanowanych przez Główny Inspektorat Pracy, obejmujących swoją tematyką przeciwdziałanie mobbingowi. Patronat honorowy nad konferencją objęła Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Monika Wielichowska i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Celem realizowanego projektu jest przybliżenie pracodawcom i pracownikom zjawiska mobbingu, a także pokazania skutecznych form przeciwdziałania mobbingowi i zachowaniom niepożądanym w miejscu pracy.
Rozpoczynając konferencję Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie Robert Pasikowski, podziękował za włączenie się w organizację wydarzenia dr Maciej Kluzowi Rektorowi Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie i podkreślił, że dzisiejsze wydarzenia jest świetnym dowodem na realizację zawartego z uczelnią porozumienia.
Mobbing w miejscu pracy to zjawisko, które niestety nadal jest obecne w wielu środowiskach pracy. Ma ono poważne konsekwencje - nie tylko dla osób bezpośrednio dotkniętych tym problemem, ale i dla całych zespołów i organizacji. Obniża efektywność pracy, niszczy relacje, prowadzi do wypalenia zawodowego, a w skrajnych przypadkach do tragicznych skutków zdrowotnych i psychicznych. Dlatego przeciwdziałanie mobbingowi to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim moralna odpowiedzialność każdego z nas - powiedział Robert Pasikowski Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie.
Rektor Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie otwierając konferencję podkreślił, że to wydarzenie stanowi początek udanej współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Krakowie.
„Cieszę się bardzo, że możemy gościć w murach naszej uczelni tak znamienite grono gości i ekspertów. Ta konferencja organizowana właśnie tu, na naszym Uniwersytecie, ma ogromne znacznie dla podnoszenia świadomości pracowników i pracodawców z różnych środowisk i branż - zaznaczył Rektor dr Maciej Kluz.
W konferencji wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, urzędów, organizacji pracodawców i związków zawodowych, instytucji kultury i nauki.
Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać opinii ciekawych wystąpień ekspertów dotyczących m.in. przeciwdziałania mobbingowi w instytucjach kultury, zakładach przemysłowych, zagrożeniach psychospołecznych związanych z tą formą przemocy w środowisku akademickim, skutecznej prewencji w ramach działań antymobbingowych, form wspierania osób, które doświadczyły mobbingu, roli Inspekcji Pracy w zwalczaniu mobbingu oraz planowanych zmian prawnych w Kodeksie Pracy.
„Musi wzrosnąć świadomość pracowników, ale i pracodawców w obszarze mobbingu. Rynek pracy tak szybko ewoluuje, a wraz z nim zachowania niepożądane, że często dochodzi do zacierania granic, co odróżnia konflikt od mobbingu. Pracodawcy muszą dbać o to, by dobrostan pracowników był utrzymany. Takie praktyki przynoszą korzyść obu stronom stosunku pracy” - podkreślił Marcin Stanecki Główny Inspektor Pracy, rozpoczynając cześć panelową konferencji.
Podczas konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali:
- Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy – Mobbing - rozpoznanie, przeciwdziałanie i konsekwencje
- Daria Gosek Popiołek – posłanka na Sejm RP
- Ewelina Pytel – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Równego Traktowania - Zrozumienie i brak – o tym, co przeszkadza przeciwdziałać mobbingowi
- dr Kinga Piwowarska – adiunkt na Wydziale Prawa UAFM - Zagrożenia psychospołeczne w środowisku akademickim
- Katarzyna Matyjewicz – specjalistka ds. HR Nowe przepisy dotyczące mobbingu, a obowiązki pracodawcy
- Marcin Nastawny – Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich Południowego Koncernu Węglowego S.A. – Przeciwdziałanie mobbingowi w ujęciu pracodawcy
- Dominika Sadowska - prawniczka specjalizująca się w prawie antydyskryminacyjnym i antymobbingowym - Niekorzystne zachowania społeczne w praktyce polskich organizacji biznesowych, czyli dlaczego w przeciwdziałaniu mobbingowi nie chodzi o mobbing?
- Tatiana Nowaczyk – Polskie Stowarzyszenie HR - Rola świadka mobbingu: jak reagować i wspierać osoby doświadczające mobbingu?
- Szymon Arkit - Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie Analiza skarg i wniosków dotyczących mobbingu wpływających do OIP w Krakowie
- Wiesław Owsiński - Główny specjalista OIP w Krakowie - Przeciw mobbingowi – działania prewencyjne OIP w Krakowie.
- Anna Majerek – Główny specjalista OIP w Krakowie – Praca od kulis – czy sztuka wymaga ofiar?
Konferencję zakończyła debata „Jak tworzyć przyjazne środowisko pracy?” z udziałem Marcina Staneckiego, Głównego Inspektora Pracy, Darii Gosek-Popiołek, Posłanki na Sejm RP, Eweliny Pytel, Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, Dominiki Sadowskiej, specjalistki ds. polityki antymobbingowej, dr Sebastiana Koczura, adwokata, adiunkta na Wydziale Prawa UAFM , Marcina Nastawnego, Dyrektora ds. Zasobów Ludzkich Południowego Koncernu Węglowego.
Rozmowa panelowa z udziałem publiczności potwierdziła, że podstawą przeciwdziałania mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym jest prewencja, tworzenie polityki antymobbingowej wspólnie z całym zespołem pracowników, wczesne reagowanie na konflikty w zespole, dbanie o wewnętrzną komunikację i przepływ informacji. Stop mobbingowi musi wybrzmieć w każdym środowisku i miejscu pracy.
Patronat medialny nad konferencją objęła TVP 3 Kraków oraz Radio Kraków S.A.
https://krakow.tvp.pl/86850169/22052025-1830
https://krakow.tvp.pl/86852012/marcin-stanecki